Dlaczego NASA mierzy pył na Ziemi z kosmosu

NASA
Agencje kosmiczne, takie jak NASA, nieustannie walczą ze swoim małym wrogiem: pyłem. Pył marsjański pokrywa panele słoneczne lądowników marsjańskich, takich jak InSight i łazików, takich jak Opportunity i nbsp; W przypadku twardego i ostrego pyłu księżycowego, który przenika i pochłania elementy, te małe cząsteczki stwarzają wiele problemów. Ale NASA interesuje się nie tylko pyłem z głębokiego kosmosu – interesuje ją także pył na Ziemi. W ramach zestawu narzędzi do monitorowania i eksperymentów na Ziemi, NASA rozpocznie eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w celu zmierzenia pyłu w ziemskiej atmosferze.

Instrument mineralnych źródeł pyłu na powierzchni Ziemi (EMIT) analizuje pył za pomocą spektrometru, instrumentu, który rozkłada światło na widmo, aby zobaczyć skład celów (poprzez JPL). Dzięki temu był w stanie zlokalizować poszczególne minerały w pyle, a tym samym zobaczyć, z czego składa się pył.

Ideą jest skierowanie instrumentu w stronę Ziemi, a zwłaszcza zbadanie obszarów pustynnych, ponieważ są to źródła dużych ilości pyłu mineralnego w atmosferze. Według NASA całkowita ilość pyłu mineralnego uwalnianego z obszarów pustynnych do atmosfery jest oszałamiająca i wynosi ponad miliard ton rocznie. Naukowcy chcieli zmierzyć, w jaki sposób pył ten porusza się w atmosferze i jak wpływa na klimat.

Wpływ pyłu na globalny klimat

Ponieważ kwestia zmian klimatycznych staje się coraz bardziej paląca, naukowcy chcą wiedzieć, czy pył pogarsza problem. Naukowcy wiedzą, że zmiana klimatu powoduje częstsze burze piaskowe (poprzez środowisko atmosferyczne), a także przyczynia się do innych niebezpiecznych zjawisk pogodowych, takich jak burze piaskowe. Jednak próba zrozumienia globalnego wpływu pyłu na klimat jest skomplikowana.

Pył może mieć złożony wpływ na ekstremalne temperatury, jak wyjaśnia badanie opublikowane przez Wandnbsp; Granice w naukach o Ziemi, a naukowcy nie są pewni, jak zwiększony pył w pobliżu wpłynie na klimat. Możliwe, że różne rodzaje pyłu mają różne skutki, niektóre mogą odbijać ciepło słoneczne i pomagać w chłodzeniu planety, podczas gdy inne mogą pochłaniać ciepło i przyczyniać się do ocieplenia. Według UCLA oznacza to, że naukowcy mają trudności z przewidzeniem roli pyłu w zmianach klimatu; .

EMIT jest zatem używany do pomiaru pyłów, aby zobaczyć, czy są to ciemniejsze, które pochłaniają ciepło, czy te jaśniejsze, które je odbijają. Zebranie tych danych pomoże naukowcom zobaczyć, jak pył wpływa na klimat dzisiaj i przewidzieć, jak wpłynie na klimat w przyszłości. „Włączając dane EMIT dotyczące składu globalnych źródeł pyłu w modelach i prognozach, naukowcy lepiej zrozumieją, w jaki sposób ilość i skład pyłu w suchych regionach może się zmieniać w różnych scenariuszach klimatycznych i użytkowania gruntów”, wyjaśnia NASA. Instrument EMIT zostanie wystrzelony na Międzynarodową Stację Kosmiczną 9 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz